Στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που εκπονούνται στο σχολείο μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων επισκέφτηκαν την κεντρική λαχαναγορά Αθηνών. Παρακολούθησαν δράσεις και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Healthy Habits”. Ενημερώθηκαν για τη διατροφική αξία διαφόρων τροφίμων, τα τροφομίλια που χρειάζονται για την παραγωγή και μεταφορά τους, τους τρόπους ανακύκλωσής και κομποστοποίησης τους. Είχαν την ευκαιρία να δουν βότανα, να φυτέψουν σπόρους αλλά και να τους φέρουν στο σχολείο για τη μεταφύτευσή τους στο βοτανόκηπο που φιλοδοξούμε να δημιουργήσουμε. Μια βόλτα στην ψαραγορά εντυπωσίασε μικρούς και μεγάλους με τους αστακούς και τα καλαμάρια να μονοπωλούν το ενδιαφέρον. Περιβαλλοντική μάθηση είναι η βιωματική μάθηση.

Επίσκεψη στην κεντρική λαχαναγορά Αθηνών